Jak działają rowery elektryczne?

Rower ze wspomaganiem elektrycznym na pierwszy rzut oka praktycznie nie różni się od tradycyjnego roweru. Bliższe przyjrzenie się e-bikowi pozwoli zauważyć trzy elementy różniące go od klasycznych jednośladów - należą do nich silnik, bateria i kontroler. Dzięki współpracy tych trzech elementów rower z napędem elektrycznym porusza się bezszelestnie i bez zbędnego wysiłku rowerzysty.

KONTROLER

Silnik uruchamia się automatycznie, kiedy zaczynasz pedałować. Sprytny kontroler dodaje Ci tyle mocy, ile potrzebujesz - przy szybszym pedałowaniu jest jej więcej, przy lekkim mniej. Jeśli chcesz zatrzymać rower wystarczy, że naciśniesz dźwignię hamulca lub przestaniesz pedałować. Silnik automatycznie się rozłączy. Sterownik kontrolera pozwala załączyć trzy lub czasami nawet więcej trybów pracy. Dla standardowego rozwiązania pozycje Low / Medium / High decydują jaka mocą silnik wspomaga twoje pedałowanie. Pamiętaj, że nawet przy najwyższym stopniu wspomagania rower ciągle potrzebuje około 50% mocy uzyskanej ze zwykłego pedałowania rowerzysty. W niektórych modelach rowerów np. GEOBIKE Smart 2.0 masz dodatkowo do dyspozycji manetkę prędkości. Do pewnego zakresu prędkości rower działa bez konieczności pedałowania przemieszczając się bezszelestnie. Zawsze masz możliwość wsparcia silnika siłą własnych mięśni. Taka opcja wspomagania nie koliduje z pracą silnika.

Kontroler
Bateria

Każdy z e-bików można użytkować w standardowy sposób przy wyłączonym silniku. Załączenie wspomagania elektrycznego i dobór jego poziomu wykonuje się za pomocą sterownika znajdującego się w zasięgu lewej ręki trzymającej kierownicę. Używanie i sterowanie napędem podobne jest do użytkowania dodatkowej przerzutki, gdyż sterowanie silnikiem związane jest zawsze z prędkością jaką chcesz jechać lub nachyleniem terenu. Jadąc z wyłączonym napędem, gdy tylko poczujesz zmęczenie, możesz wesprzeć mięśnie siłą silnika!

BATERIA

Wszystkie modele rowerów GEOBIKE wyposażone są w wydajne baterie litowo-jonowe, które z powodzeniem stosowane są w nowoczesnych laptopach oraz telefonach komórkowych. Długość życia baterii litowo-jonowej oblicza się średnio na 700 ładowań. Na jednym, pełnym ładowaniu bateria wystarcza na przebycie trasy ok. 40-80 km, czyli łącznie będzie Wam służyć przez minimum 28 000 km! Zawsze można dokupić drugą baterię w celu wymiany lub jako dodatkową, aby podwoić zasięg roweru bez konieczności doładowywania baterii.

SILNIK

Rowery elektryczne GEOBIKE napędza nowoczesny silnik bezszczotkowy o mocy 250 Watt. Jest to maksymalna moc dopuszczalna przez przepisy Unii Europejskiej. Silnik bezszczotkowy jest w pełni bezobsługowy i praktycznie bezawaryjny. Jego dużą zaletą jest oszczędne zużycie energii. Na przejechanie dystansu 100 km silnik zużywa prądu za niecałe 1 zł! Z pomocą wspomagania silnika e-bike może osiągnąć prędkość do 25 km/h, a po jej przekroczeniu specjalny system bezpieczeństwa odłącza wspomaganie i ponownie je przywraca po obniżeniu prędkości jazdy poniżej 25 km/h. Zastosowanie takiego systemu jest regulowane przepisami Unii Europejskiej.

Silnik